Wiatrówka - pomoc w wyborze.

1
Witam wszystkich. Chcę was zapytać, albo inaczej chcę się doradzić co wybrać.
Jak w temacie, ostatnio wyjąłem moją starą wiatrówkę (chińczyka) aby sobie trochę postrzelać.
Ustawiałem ją cały dzień i gdy w końcu się to udało (mniej więcej bo nigdy celna nie była) stwierdziłem że może już czas na wymianę wysłużonego sprzętu.
Czytałem różne opinie na temat wiatrówek i chciał bym kupić coś co jest celne na 20-30 metrach i aby była dość mocna.
Najlepiej z optyką. Co doradzicie?
Myślałem o Hatsan 80 STG oraz o Slavi 634 jednak Slavia jest drugie tyle droższa, a jeszcze muszę doliczyć jakąś optykę.
Czy może jest coś innego godnego uwagi?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

2
Moja slavia ma.. żeby nie skłamać to około 20 lat. Tata kupił dwie z czego jedną sprzedał a drugą zostawił i na prawdę, jedyne co w niej muszę wymienić to sprężyna. Żadnych debilnych swiatłowodów (jak to jest w obecnych) żadnych zbędnych pokręteł ani nic, prostota i wygoda. Cena ceną... do najtańszych one faktycznie nie należą, jednak wiesz co kupujesz. Nie kupuj tylko pneumatów.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

3
Ja jeszcze przed swoją przygodą z łowiectwem kupiłem Hatsana 55. Służy mi blisko 7 lat i jestem bardzo zadowolony, nie mam z nią problemów. Jedynie ułamałem zielony światłowód, jednak był to defekt spowodowany moim błędem, ale części są łatwo dostępne więc szybko się z nią uporasz. Co ciekawe nie ma na niej nawet zadrapań na kolbie, a przyznam że wiatrówka za dawnych czasów byłą bardzo bardzo mocno używana (potrafiłem wystrzelać jedne opakowanie śrutu w 2 dni :P) Jako przyrząd celowniczy mam do niej lunetę 3-9x. Sprawdza się idealnie, choć przyznam że praktycznie jej nie używam. Podpinam się do zdania kolegi wyżej, byś nie kupował pneumatycznych. Jaki fundusz chcesz przeznaczyć na ten sprzęt?
Mysliwy / Gracz

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

5
Slavia trzyma poziom, to Ci mogę zagwarantować. Oczywiście może zdarzyć się jakiś wyjątek, nie mniej jednak jest jak najbardziej warta tej ceny. Znajomy miał Hatsana.. jednak nie wiem jaki to model, dał 400 zł - kupił nówkę, to było jakieś 3 lata temu. Wymienił już mechanizm spustowy, ma ona dolny naciąg, który z czasem przestał działać co jest powodem utraty palców - na necie jest wiele zdjęć i zażaleń, nie tylko o Hatsanie, ale ogólnie. Dlatego też po raz kolejny polecę Ci Slavię, są one łamane, więc łatwo i bezpiecznie bez obawy o palce możesz ładować śrut. Nawiążę jeszcze do Hatsana znajomego, poza spustem należy dodać lunetę (producent gwarantował jej działanie w 100%, zapewniał że jest kompatybilna z tym modelem), która niestety okazała się feralna.. fatalna widoczność, uszkodzone regulatory... jednak wina może leżeć po stronie sklepu. Kolejna z usterek to sprężyna, która powinna przecież służyć latami, już po roku wyraźnie straciła moc. Wybór jednak należy do Ciebie, popatrz na innych stronach co ludzie wybierają. Nie śpiesz się z tym, niby pare stówek, ale jednak pieniądz jest pieniądzem.

Pytasz o siłę i celność - powiem tak. Zależy jaka moc Cie interesuje, do czego chcesz ją wykorzystywać, na to musisz sobie sam odpowiedzieć. Co do celności, w mojej nie posiadam lunety, gdyż jest ona praktycznie zbędna (dla mnie). Pamiętaj że lunetę ustawisz tylko na jakąś odległość, im dalej tym znaczniejsze poprawki co jest dokuczliwe - chyba że lubisz się z tym bawić, tyle że jeden nieostrożny ruch, zahaczysz wiatrówką delikatnie o coś i już luneta od nowa do ustawiania.. to jest właśnie to. Najlepiej klasyka, bez lunety, łamaną.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

6
Wszystko co kupisz, a nie będzie chińskie, będzie lepsze.
Slavia to dobra wiatrówka, ale się trochę ceni nadmiernie. Tak naprawdę jest średnio przeciętna. Choć może tylko u nas takie są drogie.
Fabryce jednak nie zależy na zbytnim promowaniu modelu. To dla CZ-tki, produkcja mocno poboczna. Po prostu od wielu lat mają wiatrówki w ofercie i tyle.
Slavia 634 to próba odmłodzenia i wzmocnienia starej, ale jarej 631. Niestety Czesi powielili błąd, który pchają od wielu dziesiątek lat.
Slavia ma szynę montażową w standardzie 13mm, zamiast powszechnego 11mm. Będzie duży problem z kupnem szyny do lunety. Pozatym sporo egzemplarzy jest wykonanych dużo niechlujniej niż starszy model. Pamiętam, że pierwsze serie szły masowo do poprawek u fachowców.

Powiedz najpierw, po co ci wiatrówka? Jakie rodzaj strzelectwa chcesz uprawiać? Bo to jest dość ważne. Co innego jest do dziurawienia tarczy, co innego do destrukcji puszek czy spinerków, a co innego do precyzyjnego strzelania w FT i podobnych.
Do każdej dziedziny jest inna wiatrówka.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

7
madrian pisze: Slavia ma szynę montażową w standardzie 13mm, zamiast powszechnego 11mm. Będzie duży problem z kupnem szyny do lunety. Pozatym sporo egzemplarzy jest wykonanych dużo niechlujniej niż starszy model. Pamiętam, że pierwsze serie szły masowo do poprawek u fachowców.
...
Do każdej dziedziny jest inna wiatrówka.
Zakładam, że chciałeś napisać "montażu do lunety" a nie szyny. Z montażem na szynę 13mm nie ma najmniejszego problemu. Polecam SportsMach: http://cekaus.pl/pl/montaze-srednie-1/2 ... 13-mm.html
Jedyny, który się do tego nadaje i z którym nigdy na slavii nie będziesz miał problemów.
Co do samej Slavii, to jest to naprawdę dobry sprzęt, w segmencie do 1000 zł. W tych cenach to jedynie jeszcze HW warte jest rozpatrzenia. Wszystkie te chińskie i tureckie badziewia za 100zł należy sobie odpuścić, jeśli ktoś nie chce się zrazić na starcie.
Sam posiadam Slavię 634 i długi czas mi służyła, tuning w zakresie kultury pracy robiłem sam - włożenie prowadnicy, odpowiednie smarowanie itp. Jak na sprężynę jest bardzo celna, ale dość mocno "kopie" i potrafi ze słabszych lunet zrobić grzechotkę.
Polecam posadzić na niej coś minimum klasy DOC-a (Delta Optical Classic), bo na jakieś totalne badziewie szkoda kasy i nerwów.
Sam aktualnie poszedłem troszkę dalej i teraz posiadam wiatrówkę PCP, ale miło czasami popykać, ze starej poczciwej Slavci.

To nie prawda, że "Do każdej dziedziny jest inna wiatrówka". Równie dobrze możesz jeździć na zawody ze Slavią i też nie będzie źle, jeśli tylko poznasz ją na tyle, żeby trafiać bezbłędnie w cel. Wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i zawsze chce się mieć coś lepszego, ale to hobby już tak ma... ;)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

9
Takie rzeczy to tylko w PCP.
Jeżeli wiatrówka sprężynowa, ma być mocna, to nie będzie zbyt celna. Ruch silnej sprężyny i spowodowane tym wibracje wpływają silnie na precyzję strzału.
Można to trochę kompensować np. ciężarem karabinka, ale i tak będzie to problem. Zbyt silne obciążenia występują.
Dlatego zawodnicze wiatrówki sprężynowe, zwykle produkowano o energii ok. 7 jouli. Dzięki temu były dużo celniejsze.

Jeżeli chcesz to pogodzić, to w grę wchodzą tylko modele z drewnianą osadą. Polimery są dużo lżejsze i gorzej tłumią drgania. Często też osady polimerowe sąpuste w środku co powoduje nieprzyjemne echa i wibracje.
Co prawda osadę można zrobić samemu wg własnych potrzeb i pomysłów, ale raz, że to sporo pracy, dwa, drewna szlachetne, nadające się na osady sporo kosztują (szczególnie ozdobne gatunki orzechów).

Wiatrówki lepsze od Slavii to Diany (z wyjątkiem budżetowego Panthera), Weichrauch-y, i wyższe modele hiszpańskich Gamo i Norica (Nie mylić z chińską Norconią!).
Do puszek lepszy jest kaliber 5,5mm z uwagi na większą siłę penetracji, ale jest też mniej celny i ma większy opad, co utrudnia celowanie. Oraz kwestia ceny. Opakowanie jest dwa razy mniejsze, co podnosi cenę śrutu.

Z Hatsanów IMHO tylko H-55 - drewniana osada z pięknego buka, ładnie wykończonego. Reszta modeli to ten sam mechanizm tylko w różnych osadach. Własnie polimerowych. Są one łatwiejsze i tańsze w produkcji i łatwiej "modyfikowalne", dzięki czemu wyglądają w sklepie ładnie i kuszą klientów.
Ale są mniej przyjemne w użyciu.

Osobiście bym teraz wybrał chyba HW-50S ze spustem Record (bez niego, to znacznie gorszy sprzęt) i wymieniłbym w nim sprężynę na mocniejszą.

Potem typowy montaż 11mm i optyka stałoogniskowa 32 do 40mm. Większych lunet do takiej wiatrówki nie ma sensu dawać. Odsuwa się oś optyki od linii celowania.
Powiększenie 4 lub 6 razy. Siatka MIL-DOT - łatwiej brać poprawki. Firma... Unikać bazarówki - wszelkie Walthery i Tasco.
Dobre opinie na wiatrówki mają Nikko, Delta Optical i Leapers vel AGS. Szczególnie ta ostatnia. Leapers produkuje optykę dla wojska "najsłynniejszej armii świata", a ASG to jego marka. Niska cena i świetna jakość.
Unikać lunet z Zoomem i podświetleniem. Im więcej części, tym bardziej awaryjna optyka.

Kiedyś, kupowano też celowniki PSO od SWD. Wymagały co prawda przefokusowania, bo minimalna odległość ostrzenia wynosiła coś koło 40m, ale za to jakie potem wrażenia. :)
Szczególnie, że siatka w celowniku jest skalarna i dało się ją wykorzystywać do oceny odległości wiatrówkowych: 10 - 50 metrów.
A "ruska" jakość "nie gniotsa, nie łamiotsa" się przydawała.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

11
Energia fabrycznie jest ustawiana na około 15-16J, więc nie ma najmniejszej potrzeby ingerować w moc, a druga sprawa, że taka modyfikacja spowoduje delegalizację, bo jak przekroczysz 17J, to już musisz mieć pozwolenie. A uwierz mi, że wcale tego nie potrzebujesz, skoro przy energii 15-16J spokojnie możesz rozbijać butelki na 60-70m, z donośnością powyżej 100m na luzie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

13
Jeśli chodzi o lunetę to polecam Ci DOC'a: http://deltaoptical.pl/blizej_celu/lune ... ,d878.html
Z dwóch powodów:
1. Ma najlepszy stosunek ceny do jakości w tym segmencie rynku i co najważniejsze wytrzyma kopanie Slavii,
2. Jak kupisz jakiś chiński badziew (czyli w cenie poniżej 300 zł), to Slavia załatwi taką lunetę szybciej niż zdążysz się nią nacieszyć i wydasz podwójnie, bo i tak będziesz musiał potem kupić np. DOC'a.
Jeśli koniecznie będziesz chciał kupić coś tańszego (co odradzam) to możesz jeszcze popatrzeć na Leapersy, ewentualnie Nikko Gold Crown, ale to już optycznie jest półka niżej. No i niekoniecznie będzie trzymać nastawy - Slavia naprawdę potrzebuje pancernej optyki.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

14
Ehhhh przeczytałem tylko kilka wypowiedzi. Też zastanawiałem się nad hatsanem i slavią. Mój kolega ma chinolka tak potrafi w ciągu kilku minut skalibrować lunetę że z 40 m rozwala puszkę po konserwie albo szklaną butelkę.

Co do dolnego naciągu jakie głupoty pieprzycie że palce ucina jak się nie umie naciągać do tak jest. BTW nie ucina tylko miażdży zmiażdżenie + amputacja. By poprawnie naciągać dolny naciąg należy naciągnąć do tego momentu aż otworzy się komora i wtedy włożyć śrut ( nawet jeżeli puścimy wajchę to skończy się na lekkim bólu) po włożeniu śrutu dociągnąć do końca i wrócić wajchę.

Znajdziesz tanią slavię czy hatsana używkę, tylko trzeba kupić dobrą optykę bo zakładanie z chinolka na taki sprzęt to aż skręca.

Sam się dalej zastanawiam którą wybrać ale to nie prawda że dolny naciąg ucina palce. Tak jak powiedziałem trzeba umieć naciągać.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

15
FluSher pisze:Mój kolega ma chinolka tak potrafi w ciągu kilku minut skalibrować lunetę że z 40 m rozwala puszkę po konserwie albo szklaną butelkę.
No właśnie cały myk polega na tym, żeby lunetę ustawić raz i żeby nie trzeba było tego robić non stop. Druga sprawa, że taka puszka na 40m to jest max możliwości wiatrówki made in china.
Jak kupisz slavię (nie hatsana) to po kilku razach z kolegą on wywali tą chińszczyznę i zacznie się rozglądać za czymś co trafia na te 40m w monetę, tak jak to potrafi slavka.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Zablokowany

Wróć do „Ogólny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości