Re: Grzyby

5
Pamiętam że lata temu znajdywałem koło łączki na której pasły się krowy w rowie pełno borowików królewskich, czasem nawet i na tej łączce owocowały bo w pobliżu rosły dęby. Dzisiaj jest to dla mnie dziwne, bo ostatnio przeczytałem że są wymierające i bardzo żadkie, kiedyś nie miałem o tym pojęcia, i do tego że w takim miejscu występowały :P Niestety w tym roku poszłem się przejść, nie znalazłem żadnego, już tam prawdopodobnie nie rosną :/ Niestety wiele gatunków czy to roślin/zwierząt/grzybów jest skazanych na wymarcie w Polsce. Piękny grzyb tak pozatym :P

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

8
madrian pisze:Grzyby rosną w ściółce i są niewidoczne.
No nie tak do końca. Jeżeli chcielibyśmy być tacy dokładni to występują przecież grzyby nadrzewne (pospolicie zwane hubami),
różnego rodzaju pleśnie (zarówno te jadalne jak i niejadalne),jest też grupa grzybów wodnych,itp...

Zresztą od 30 lat biegam po lesie za grzybami a nie (bez urazy) owocnikami :)
Jest to po prostu potoczna ich nazwa.
Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

9
Dokładnie, czy grzybnia czy owocnik to elementy grzyba i każdy z nich można nazwać grzybem :P To funkcjonuje jako jeden organizm, wszak grzyb dąży do tego żeby się rozrastać i wydać owocniki, które zdobywają budulec jak tylko mogą. Zresztą nikt nie pisał że to co wyrasta to jest cały grzyb :P Grzybnia madrian też wiecznie nie żyje, więc może już jej tam po prostu nie być.
Darodd tak jak pisałem, to było lata temu i ani ja i mało kto w pobliżu miał internet i nie miałem pojęcia że są pod ochroną (nie wiem, może wtedy jeszcze nie były?), jedynie można było się z jakichś książek dowiedzieć o takich rzeczach albo od bardziej doświadczonych grzybiarzy :) Teraz tam chodzę czasem ale nie poto żeby je wyrwać, tylko żeby zobaczyć czy tam owocują jeszcze.
Dzisiaj zobaczyłem pierwszą gąske w tym roku-dobry znak, będzie ich niebawem sporo w sosnowiskach w pobliżu. Zbieracie takie grzyby jak np. purchawki? U mnie nikt tego nie zbiera bo typowy Janusz nie ma pojęcia że to jadalne i smaczne, więc więcej dla mnie :P

Znajomy mi opowiadał że lata temu jego ojciec wziął raz z lasu trochę podłoża i potem rozsypał je na podwórku. Potem przez lata rosły w tym miejscu rydze :P

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

10
No wiesz... Najstarszy znany grzyb świata ma ok. 9 tysięcy lat i zajmuje powierzchnię 9 hektarów co daje mu też miano największego i najstarszego organizmu na świecie.
Ale może być ich więcej.

Chodziło mi tylko o to, że brak widocznych owocników, nie oznacza, że nie ma grzybów w tym miejscu.
Poza tym o tej porze roku, grzyby dość dobrze czuć w powietrzu. Bardzo charakterystyczny zapaszek.
To znaczy, że grzybnia jest. Ale może nie być owocników.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

11
no tak. W tym roku znalazłem tylko jednego borowika hehe. Choć chodzić na grzyby w tym roku zacząłem późno bo w połowie września. A wy jak tam? Może jakieś wielkie okazy trafiliście ? :P Zbieracie jakieś mniej popularne gatunki grzybów czy raczej standardowo, podgrzybki, borowiki, koźlarze itp i z blaszkowych to tylko jakieś kurki czy czubajki? :P Ja raczej standardowo, bo i ciężko czasem co innego spotkać
Ja czasem spotykałem starszych grzybiaży to oni mają ogromną wiedzę, w koszyku/siatce mają nietypowe gatunki które nawet nie wiem jak się nazywają :P Ciekawe jak tacy grzybiaże w dawniejszych czasach się uczyli takich gatunków, skoro kiedyś dostęp do takich informacji był mały?? Przecież na sobie też by nie testowali poszczególnych grzybów czy jadalne, niejadalne, czy trujące hehe

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

12
madrian - masz rację.To że czuć - fakt,czasem wystarczy wejść do lasu...

kotlet - z tymi purchawkami - jeżeli faktycznie je zbierasz to pełen szacun.Ja troszkę o nich ,jak i o innych mniej popularnych ,a również smacznych grzybach czytałem nie raz,ale jakoś nigdy nie odważyłem się...
Jestem taki właśnie "standardowy' grzybiarz, z blaszkowych to tylko kanie praktycznie.

A u siebie w ogrodzie od kilku lat co roku na wiosnę mam własne smardze :)
Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

13
Ja osobiście preferuję podgrzybki, prawdziwki, maślaki i kurki. Okazjonalnie opieńki bo mam w domu głodomora na nie. :)
Kozaki jak się trafią. Kiedyś zbierałem też sitaki i twardziaki, ale to są nazwy regionalne, wiem że z rodziny podgrzybków.
Na rydze nie chodzę, bo w moim regionie są wielką rzadkością. Nie zbieram gołąbków, bo za duże ryzyko pomylenia z gatunkami trującymi.
Jak byłem mały uwielbiałem maślaki. Głównie z powodu tego, że eksploracja młodników była bardzo zabawna. Teraz już mi się tak nie chce wciskać w gałęzie i pod drzewka, więc wolę duży las.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

14
Sitaki to pewnie maślaki sitarze? U mnie też jest ich sporo, jednak szybko stają się one brzydkie i wodniste jak są starsze. Tylko młode owocniki są fajne :P I jak się go ugotuje to zabarwia się na fioletowo. darodd i jesz te smardze? Bo ten gatunek też raczej nie jest chętnie zbierany :P Ja nigdy nie jadłem smardza, nie chodzę na wiosne na grzyby :P
Z tymi mniej znanymi gatunkami jest tak, że poprostu są standardy w każdym kraju. W naszym kraju raczej mało kto zbiera purchawki, ale w innym kraju są to np. zwyczajne często zbierane grzyby jadalne, a np. mogą tam się bać zbierać kurek bo tak się u nich standardy wyrobiły, co zbierać co nie :P Niby Polska kraj z wielkimi tradycjami z grzybobraniem, a jednak mało gatunków grzybów się pospolicie zbiera u nas.
Purchawka nadaje się do jedzenia tylko jak jest młoda i wypełniona białym, twardym miąższem w środku. Plusem jest to że każdy gatunek purchawki w polsce jest jadalny, i raczej nie ma podobnych gatunków które są trujące. Podobno nawet na surowo można ją jeść. :P Oczywiście nie zachęcam nikogo do próbowania- jak ktoś nie zna tego gatunku to lepiej niech nie zbiera w ogóle, bo choć tak jak napisałem są charakterystyczne, to jak ktoś ich nie zna to może je pomylić z tęgoskórami np.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Grzyby

15
Nie ,smardzów nigdy nie jadłem,a te w ogrodzie (2,3 sztuki zazwyczaj) cieszą przez kilka dni moje oczy.Ot taka ciekawostka przyrodnicza.
O tych purchawkach trochę czytałem,czytałem też o np. muchomorach,z których przynajmniej kilka jest jadalnych.
Ale co innego czytać,a co innego popróbować :) Na tyle odwagi się jeszcze nie zdobyłem.
Kilka lat temu przemogłem się i zacząłem wrzucać do koszyka borowiki ceglastopore.Dzisiaj to już standard,ale pamiętam jak na początku miałem mieszane uczucia,kiedy wrzucało się je do gara :)
Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości