Re: RE: Re: Co to znaczy myłkus?

3
Łanczkoś pisze:Co do Twojego zapytania. Myłkus to samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby, poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy. Wyróżniamy między innymi: wielotykowce, korkociągi, baranie rogi.
Wydaje mi sie, ze nie tylko w skutek choroby.
Słowiańskie bogi będą trwać wiecznie. Rodzimej wiary nie wyrwiecie z naszych serc.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Co to znaczy myłkus?

5
Baxoniasty pisze:Skąd się wzięła nazwa myłkus ?
Pietrasize mówił mi że to ogólna nazwa nietypowych jeleni. Ciekawi mnie to :)
Nazwa, podobnie jak całe słownictwo gwary myśliwskiej powstało w okresie średniowiecza, gdy polowanie było integralną częścią ludzkiego życia i miało o wiele większe znaczenie niż dziś.
Myłkus pochodzi najprawdopodobniej od staropolskiego "myłka" czyli po prostu od "pomyłka". Inaczej, tłumacząc dosłownie jest to "pomylony jeleń" - nieprawidłowy, inny niż normalny. W skutek tworzenia skrótów myślowych, neologizmów itd - zrodził się "myłkus", czyli "myleniec" a po naszemu - "pomyleniec". Naszych przodków nie obchodziła za bardzo kondycja jeleni i ich poroża, które były po prostu pozyskanym materiałem produkcyjnym. Tradycja trofeów z poroża to raczej XVIII - XIX wiek. Wcześniej to był po prostu materiał na guziki, oprawy broni, do ozdoby przedmiotów i ich wytwarzania.
Nikt by nie marnował dość cennego materiału na wieszanie na ścianie. Natomiast byli bardzo wrażliwi na odstępstwa od normy. I wszystkie takie przypadki starali się określać w swoim słownictwie. Jelenie z nietypowym porożem się trafiały, ale róg z nich był taki sam jak ze zwykłych, mięso takie samo, to tłumaczyli sobie, że jeleń chciał ich zmylić i udawał, że nie jest jeleniem, przez zmianę poroża. Tak wiem - tu trochę przeginam :)

Natomiast mechanizm powstawania poroża myłkusa to inna sprawa.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości