Re: Największy łoś

1
Wiecie co szczerze to nigdy nie wgłębiałem się w polski folklor leśny i dopiero nie dawno dowiedziałem się,że w Polsce również są stada łosi (łoś europejski) i to na prawdę pokaźne: naliczono ok. 8 tyś sztuk. Byłem tym zaskoczony i zauroczony,bo zawsze myślałem,że to gatunek silnie Alaskowy :D Z tego co się dowiedziałem to jakieś 20 lat temu w czasie szczytowej liczebności łosia w Polsce ten gatunek był o wiele liczniejszy na Pomorzu Zachodnim niż teraz. Obecnie polska populacja łosia została odbudowana. Dość licznie występują między innymi w Biebrzańskim (ok. 600 osobników), Kampinoskim (ok. 300 osobników) i Poleskim Parku Narodowym (ok. 150 osobników). Mieszkam w okolicach Szczecina,ale latem wybieram się do wujka do Szczytna,a tam już nie daleko do Biebrzańskiego Parku Narodowego i będziemy buszować z aparatem.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

2
KiMi pisze:Wiecie co szczerze to nigdy nie wgłębiałem się w polski folklor leśny i dopiero nie dawno dowiedziałem się,że w Polsce również są stada łosi (łoś europejski) i to na prawdę pokaźne: naliczono ok. 8 tyś sztuk. Byłem tym zaskoczony i zauroczony,bo zawsze myślałem,że to gatunek silnie Alaskowy :D Z tego co się dowiedziałem to jakieś 20 lat temu w czasie szczytowej liczebności łosia w Polsce ten gatunek był o wiele liczniejszy na Pomorzu Zachodnim niż teraz. Obecnie polska populacja łosia została odbudowana. Dość licznie występują między innymi w Biebrzańskim (ok. 600 osobników), Kampinoskim (ok. 300 osobników) i Poleskim Parku Narodowym (ok. 150 osobników). Mieszkam w okolicach Szczecina,ale latem wybieram się do wujka do Szczytna,a tam już nie daleko do Biebrzańskiego Parku Narodowego i będziemy buszować z aparatem.
20 lat temu może tak, ale w tym roku mija 10 rok od wzięcia łosia pod ochronę. U mnie żyje około 8 sztuk, kilka sam widziałem chodząc po lesie. I łoś to raczej takie niezbyt zwierze stadne :D Jelenie chodzą w chmarach po 60-150 sztuk, a łosie 2-4 sztuki? Co do liczebności łosia to owe 8000 jest według mnie zawyżone. Raz, że nie ogłoszono jeszcze oficjalnie liczebności i tego czy dalej jest pod ochroną; dwa - część łosi to czasowi emigranci z niemiec,rosji, etc.
YouTube: youtube.com/thehunterpolska

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

3
Jimmy pisze:
KiMi pisze:Wiecie co szczerze to nigdy nie wgłębiałem się w polski folklor leśny i dopiero nie dawno dowiedziałem się,że w Polsce również są stada łosi (łoś europejski) i to na prawdę pokaźne: naliczono ok. 8 tyś sztuk. Byłem tym zaskoczony i zauroczony,bo zawsze myślałem,że to gatunek silnie Alaskowy :D Z tego co się dowiedziałem to jakieś 20 lat temu w czasie szczytowej liczebności łosia w Polsce ten gatunek był o wiele liczniejszy na Pomorzu Zachodnim niż teraz. Obecnie polska populacja łosia została odbudowana. Dość licznie występują między innymi w Biebrzańskim (ok. 600 osobników), Kampinoskim (ok. 300 osobników) i Poleskim Parku Narodowym (ok. 150 osobników). Mieszkam w okolicach Szczecina,ale latem wybieram się do wujka do Szczytna,a tam już nie daleko do Biebrzańskiego Parku Narodowego i będziemy buszować z aparatem.
20 lat temu może tak, ale w tym roku mija 10 rok od wzięcia łosia pod ochronę. U mnie żyje około 8 sztuk, kilka sam widziałem chodząc po lesie. I łoś to raczej takie niezbyt zwierze stadne :D Jelenie chodzą w chmarach po 60-150 sztuk, a łosie 2-4 sztuki? Co do liczebności łosia to owe 8000 jest według mnie zawyżone. Raz, że nie ogłoszono jeszcze oficjalnie liczebności i tego czy dalej jest pod ochroną; dwa - część łosi to czasowi emigranci z niemiec,rosji, etc.
Od 2001 roku obowiązuje moratorium zakazujące odstrzału łosi. Łoś nie jest zwierzęciem chronionym, ale nie jest też zwierzyną łowną.
,,Minister środowiska właśnie otrzymał zamówiony jesienią 2009 roku dokument - strategię ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce. Dokument powstał, aby wypracować rozwiązania i argumenty wobec postulatów leśników z północno-wschodniej Polski, którzy uważają, że trzeba przywrócić odstrzały łosi, ponieważ powodują one coraz więcej szkód w uprawach leśnych i że coraz częściej są przyczyną wypadków na drogach."
Łosie są widywane w całej Polsce ponieważ są to zwierzęta silnie emigracyjne.
,,Wiosną i latem starsze samce żyją samotnie, zimą grupują się w niewielkie stada. Na okres rozrodu tworzą małe grupy rodzinne. Samice z młodymi łączą się w stada. Osobniki przebywające w grupie, z wyjątkiem więzi pomiędzy matką i młodymi, zachowują dużą niezależność."

Wyobrażając sobie pospolite wyjście z rodziną do lasu i napotkanie na 500 kg bydlaka tak mnie zajarało,że najchętniej teraz zamieszkałbym na bagnach. :D

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

5
@ KiMi: "Łoś nie jest zwierzęciem chronionym, ale nie jest też zwierzyną łowną. "
Łoś jest zwierzęciem łownym z całorocznym okresem ochronnym. Głupio to brzmi, ale taka prawda ze względu na przepisy prawne. Poza tym (wiem, że się czepiam :P) nie ma czegoś takiego jak "zwierzyna łowna". Zwierzyna=zwierzę łowne.
Słowiańskie bogi będą trwać wiecznie. Rodzimej wiary nie wyrwiecie z naszych serc.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

7
,,Wyniki inwentaryzacji pokazały z pewnością, że w Polsce żyje coraz więcej łosi. Stan populacji w pierwszym kwartale 2012 r. oszacowano na około 16 tys. sztuk. Dla porównania w ubiegłym roku było ich około 10 tys. sztuk. Będzie jeszcze więcej, Ministerstwo Środowiska nie planuje uchylać moratorium na odstrzał tych zwierząt, które obowiązuje od 2001 r."
I TAK TRZYMAĆ, a nie wybijać tak cudowne i rzadkie zwierzęta argumentując to tym,że w ciągu roku zdarzą się 2 wypadki samochodowe z ich udziałem. Polska powinna być z takiej populacji dumna.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

8
Polska jest dumna ,nie wiem czy Lesnicy tez tak sie na to zapatrują,ponieważ łoś wyrządza ogromne szkody w drzewostanach po prostu je zgryzając,a co do tego czy odstrzały zostały wstrzymane to tak ale musisz wiedzieć ze prowadzi się co jakiś czas w niektórych nadleśnictwach odstrzał redukcyjny z powodu zbyt dużej ilości łosi na danym terenie.a co do wypadków z udziałem łosi to liczby są troszkę większe ale mniejsza o to to człowiek poprzecinał drogami naturalne tunele migracyjne zwierząt i to człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.tez miałem wielokrotnie możliwość obserwowania łosi w naturalnym środowisku a nawet polowałem z skutkiem na nie[nie w Polsce]dla mnie będzie to zawsze zwierze majestatyczne i królewskie,pewnie jimmi zamknie ten temat bo wogole odchodzimy od tematu ,ale każdy ma swoje zdanie i ciesze sie ze młodzi ludzie interesują się tym co dzieje się w polskich lasach oby tak dalej,bo PZŁ sie starzeje i czekamy na młodych adeptów sztuki łowieckiej a tym bardziej takich co to na las sercem patrzą.

a to moja bestia ma tylko 185 pkt
Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

9
Wyczytałam, że populacja naszych szaraczków, też drastycznie spada. Źródło TVN 24:
''Z roku na rok spada populacja polskich zajęcy. Coraz popularniejsze stają się hodowle reprodukcyjne dla tych zwierząt. Analitycy alarmują, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie w przeciągu kilkunastu lat szaraki zupełnie znikną z naszego kraju.
Jeszcze na początku lat 90. w Polsce żyło ponad milion zajęcy. W 2008 roku liczba ta zmniejszyła się do pół miliona i ciągle spada. Jeśli ta tendencja utrzyma się, to już niedługo może dojść do wyginięcia gatunku.''

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

10
To niestety prawda,zając to teraz zadkosc ,Mysliwi juz kilka lat oszczędzają zające i rozpoczęli z sukcesem hodowle klatkowa i zasiedlanie łowisk. Przyczyny tak szybkiego spadku liczebności sa różne,pogoda,rolnictwo ,troszeczkę tez zakaz strzelania drapieżników skrzydlatych i kruków a to najwięksi wrogowie młodych zajęcy.a jeszcze nie tak dawno pod każda miedza siedział szarak.w 2005 podczas zasiadki na rogacza na polu lucerny naliczyłem 70 zajęcy które popasały się na pobliskim polu koniczyny,tego widoku nie zapomnę do końca życia i mam nadzieje ze jeszcze będzie nam dane takie obrazki oglądać....bo w jednym czasie na niewielkim terenie zebrała się chyba większa cześć populacji z moich terenów.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

11
KiMi litości... Dwa wypadki rocznie z udziałem łosia? Powiedz to rodzinom osób, które zginęły w takich wypadkach. Zdarza się, że są dwa wypadki tygodniowo, albo i częściej. W zeszłym roku w ciągu miesiąca były 3 wypadki praktycznie w jednym miejscu niedaleko mnie. Nie wspomnę już o szkodach w młodnikach. Łoś idzie jak kosiarka ścinając tylko czubki drzewek. Moratorium niech jeszcze pobędzie, ale nie za długo.
Słowiańskie bogi będą trwać wiecznie. Rodzimej wiary nie wyrwiecie z naszych serc.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Największy łoś

12
Adler mój przykład dotyczący wypadków samochodowych z udziałem łosia w Polsce był bardzo ogólnikowy. Nie wgłębiałem się to aż tak bardzo. Twoim zdaniem jeśli coś ze sobą koliduje to trzeba się tego od razu pozbyć lub ograniczyć? A może lepiej byłoby znaleźć inny sposób na pogodzenie ludzkiego życia z życiem dzikich zwierząt naszych lasów i bagien? Wiem,że nie można dopuścić to zbyt dużego rozmnożenia się populacji łosia europejskiego na terenie naszego kraju,ale ciężko się z tym pogodzić.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości