Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

17
FluSher masz Hatsana? Ja dzisiaj byłem po oglądać.
Niestety Slavi nie mieli na stanie. Zaproponowano mi Hatsana 95 Ranger 5,5
Powiem tak. Ciężki jak cholera ale prezentuję się wyśmienicie. W ręce mi leżał idealnie i czuć że konkretny sprzęt. Facet który go polecił bardzo go chwalił i mówił że niewiele mu brakuję do Slavi. Sam już nie wiem 600zł chce za niego Slavia za 900

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

22
Co Wy się uparliście na te mocniejsze sprężyny? Moc nie przekłada się na celność.
Te kilka J w takim hatsanie 90 to raczej na celność różnicy nie zrobi jak wsadzisz mocniejszą sprężynkę. Dobra luneta co kilka razy sprawdzanie lunetki żeby się nie rozkalibrowała . 4,5 przy mocniejszej sprężynie musi ładnie wejść w "liska"

Nie kłusuję tylko tak porównuję,

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

23
FluSher pisze:
Co Wy się uparliście na te mocniejsze sprężyny? Moc nie przekłada się na celność.
Te kilka J w takim hatsanie 90 to raczej na celność różnicy nie zrobi jak wsadzisz mocniejszą sprężynkę. Dobra luneta co kilka razy sprawdzanie lunetki żeby się nie rozkalibrowała . 4,5 przy mocniejszej sprężynie musi ładnie wejść w "liska"

Nie kłusuję tylko tak porównuję,
Bzdura kolego. Robi Baaardzo dużą różnicę.
Hatsany "niskich" modeli są konstrukcyjnie nieprzystosowane do dużych mocy. Owszem, producent ładował tam mocne sprężyny, żeby przyciągnąć klientów hasłami typu "najmocniejsza wiatrówka na rynku". Ale nie działo się to bez wpływu na konstrukcję i komfort użycia.
Jeżeli chodzi o konstrukcję, to Hatsan 55 (z drewienkiem) jest optymalnie dostosowany do ok 14 J, a polimerowe "80-tki", "90-tki" itp do ok. 12 J - bo są po prostu lżejsze.
Przy ok 12 J, ze słabszą sprężyną, to bardzo dobry i celny karabinek. Przy 17 J dość mocno "kopie", co ma wpływ na celność, a powyżej, trafić w coś większego od wiadra to pobożne życzenie.

A Hatsan 105 to jest dokładnie to samo co H-55 i jego polimerowi bracia, z wyjątkiem wyższej ceny i systemu dolnego naciągu.
Poza tym, powyżej 20 jouli to się robi broń pneumatyczna i podlega rejestracji. Nie mówiąc o tym, że wolno z czegoś takiego strzelać tylko na strzelnicy licencjonowanej. Poza - kwalifikuje się jak używanie broni bez zezwolenia. A koszt takiego strzelania robi się przykro wysoki. I jak kogoś na to stać, to zdecydowanie nie powinien się bawić w Hatsana. Bo to jak kupowanie nart w Biedronce, żeby skakać w turnieju 4 skoczni. ;)

Wiatrówki nie służą do zastępowania broni palnej. Kompletnie się do tego nie nadają. Nie służą do destrukcji.
To sprzęt do strzelania precyzyjnego. Bardzo małe cele, na niezbyt duże odległości. Kapsel od piwa z 30-50 metrów? Zapałka z 5 metrów? Proszę bardzo. Albo cel reaktywny ze strefą wielkości śrutu. Trafiasz idealnie, albo nie. ;) Lubisz efekty? "Korki" do strzelania z festynu. Malutkie, wybuchowe. Świetne jako efektowny cel wiatrówkowy na średnią odległość.

Ale podkręcanie mocy, bo nie dali broni, to ślepa uliczka. Nie te odczucia, nie te możliwości.
Równie dobrze można udawać, że rower to motor D2K i "warczeć" w czasie jazdy. Tylko kto się na to nabierze?

Zresztą nawet z mocami 20-30 J, "destrukcja" będzie mocno kaleka. : Te 10-15 jouli więcej, żadnej sensownej różnicy nie robi.

Chce się ktoś w to bawić, to lepiej iść w czarny proch. Też strzelnica, ale i broń palna. Chcemy bardziej współcześnie - strzelnica i wynająć sobie stanowisko na godzinkę, raz w miesiącu.
Jak się poszuka, to są i takie, gdzie można się "kałaszkiem" pobawić całkiem legalnie.

A bzdury typu "4,5mm musi ładnie wejść w liska" to zachowaj dla przedszkolaków. Jakbyś poszedł na lisa ze śrutem 4,5 mm tylko byś zwierzę pokaleczył i padłoby pewnie po kilku dniach od zatrucia ołowiem, albo sepsy. Zwierzę o masie kilku kilogramów, to ciężki (z 9mm), grzybkujący śrut i przynajmniej ze 100 J z niewielkiej odległości, żeby położyć na miejscu tak duże zwierzę.
Nawet trafienie w serce, śrutem 4,5 mm mogłoby nie być śmiertelne, bo śrut by ugrzązł w ranie.
Pół grama masy. Błyskawicznie wytraca energię. Dla wróbla to może i zabójcze. Dla lisa - nie tak bardzo.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

24
Ludzie nie piszmy tu o strzelaniu z wiatrówki do lisów, wróbli czy innych zwierząt bo to jest dla mnie chore.
Wiatrówki nie są do tego przystosowane koniec kropka!
Gdybym potrzebował czegoś do polowania to bym zadał inne pytania.
Ja szukam sprzętu który będzie zbliżony do 17J i nadal będzie legalny no i celny przy tym oczywiście.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

25
To nic niestety z tanich rzeczy.
Szukać można wśród wiatrówek "entry level" - czyli dla początkujących zawodników. Ale to koszty ok 2 kilo za karabinek.
Air Arms TX200, wysokie modele HW itp.

Ale najlepiej kupić jednak PCP z regulacją. Można sobie wtedy ustawić jaką energię chcemy uzyskiwać.
A i jakość strzelania zupełnie inna niż sprężyny.

A przy niskich kosztach, to albo celność, albo moc.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Re: Wiatrówka - pomoc w wyborze.

26
Któryś z kolegów zaproponował to : Delta Optical
Tak się składa, że kiedyś z całkowitego braku innej opcji zamontowałem dokładnie ten model na sztucerze 30.06 - jak wiadomo cieszącym się dość mocnym uderzeniem.
I co zaskoczyło nie tylko mnie - wytrzymała ponad 300 strzałów, po czym powędrowała dalej (obecnie znajomy ma ją na .222 rem) i po dziś dzień działa i trzyma skupienie.
Sądzę że wytrzyma na każdej wiatrówce.
Co do samej optyki - szczerze - absolutnie nie mam żadnych uwag, jak na ogniskową 42mm i optykę typowo dzienną, pozwalała nawet na polowanie w nocy przy pełni księżyca.

Więc polecam :)
Co do wiatrówek... jestem za trenowaniem strzelectwa więc strzelajcie koledzy do woli !
Sam nawiasem mówiąc z wiatrówki wyrosłem jak tylko ojciec pozwolił mi pierwszy raz na strzelnicy z dubeltówki strzelić :)
________________________

Leci ostrzeżenie - złamanie regulaminu.
Zapoznałeś się z nim? / Łanczkoś


"§8

Ogólne zasady pisania na Forum:
50) Szanuj innych użytkowników korzystających z Forum, nie wdawaj się w przepychanki słowne.
51) Różnego typu obrazy wrzucaj na hostingi np: http://www.tinypic.com.
52) Umieszczając obrazy na forum staraj się umieszczać je w miniaturze, ponieważ inni użytkownicy mogę mieć słabsze łącze i może potrwać kilka minut za czym obraz zostanie wczytany.
53) Pliki umieszczaj na serwery hostujące np: http://www.speedyshare.com.
54) Nabijanie bezsensownych postów (Spamowanie), jest zabronione za takie coś Autor postu zostaje ukarany ostrzeżeniem.
54A) Autor postu, który wznowił wątek nieaktywny przez okres ponad 1 roku, zostaje ukarany ostrzeżeniem."


-----------------------------------

Łanczkoś - to ja już wiem skąd taki nick :D

Niech Ci będzie - wybacz proszę o społeczności THP, że wesprzeć chciałem dobrą radą przyszłego strzelca - z wiatrówką zaczynającego i być może szukającego informacji na tym forum.


Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Zablokowany

Wróć do „Ogólny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości